Share

Exhibitor/Contestant

Contact Us

Houston Livestock
Show and Rodeo™

Reliant Center
8334 Fannin Street
Houston, Texas 77054

Laura Lambert
Manager, Attractions
Phone: 832.667.1068
Fax: 832.667.1064
lambert@rodeohouston.com

Elizabeth Greer
Executive Director, Exhibits and Attractions
Phone: 832.667.1103
Fax: 832.667.1064
greer@rodeohouston.com

2014 Youth Results

Rodeo Cup

  • 1st Place - Junelyn Gamao, James Madison High School
  • 2nd Place - Cecilia Soto, Center High School
  • 3rd Place - Adela Reyes, Center High School
  • 4th Place - Sabryna Scott, Hardin-Jefferson High School
  • 5th Place - Makayla Moreau, Keefer Crossing Middle School
  • 6th Place - Tarsheanna Bauer, Center High School
  • 7th Place - Alaina Morris, Hardin-Jefferson High School
  • 8th Place - Taighen Matthews, Center High School
  • 9th Place - Perla Zavala, Hastings High School
  • 10th Place - Amanda Vickery, Magnolia West High School

Dining With a Texas Flair

  • 1st Place - Savannah Bautsch, Hull Daisetta High School
  • 2nd Place - Josie Moore, Hardin-Jefferson High School
  • 3rd Place - Colby Moreau, New Caney 6th Grade Campus
  • 4th Place - Maci Loving, Keefer Crossing Middle School
  • 5th Place - Alaina Morris, Hardin-Jefferson High School
  • 6th Place - Junelyn Gamao, James Madison High School
  • 7th Place - December McNatt, Coldspring High School
  • 8th Place - Delanie Wurster, Troy High School
  • 9th Place - Koi Gray, Hardin-Jefferson High School
  • 10th Place - Abigail Scott, Coldspring High School

Container Grown Plants

  • 1st Place - Brackston McKnight, Jacksonville High School
  • 2nd Place - Sammy Miller, James E Taylor High School
  • 3rd Place - Danyal Coulter, Leon High School
  • 4th Place - Tyler Thomas, Drew Intermediate CISD
  • 5th Place - Hardy Guajardo, China Elementary
  • 6th Place - Gabrielle E. Tjanis, Fairview Junior High
  • 7th Place - Cristina Mendez, Leon High School
  • 8th Place - Jessica Naff, St. Sophia's Academy
  • 9th Place - Ashley Brooke, Pawlak S.K.I.L.L.S. Academy
  • 10th Place - DJ Abernathy, Homeschool

Photography

  • 1st Place - Clare Trent, One Day Academy - Homeschool
  • 2nd Place - Hannah Lewis, Ridge Point High School
  • 3rd Place - Travis Rooney, A&M Consolidated High School
  • 4th Place - Conner Kayle West, Aledo High School
  • 5th Place - Jessica Carroll, Aerie Academy (Homeschool)
  • 6th Place - Briley Strey, La Vernia ISD
  • 7th Place - Tanner Patrick, Blooming Grove Elementary
  • 8th Place - Erica Fuchs, Klein Oak High School
  • 9th Place - Veronica Laza, Alvin High School
  • 10th Place - Adriana Chapman, Alvin High School

Landscaping

  • 1st Place - Kingwood 
  • 2nd Place - Houston Metropolitan Top Teens of America 4-H Club
  • 3rd Place (tie) - Charalampos Manolis Tjanis
  • 3rd Place (tie) - Klein Forest FFA
  • 5th Place (tie) - Jefferson Co 4-H
  • 5th Place (tie) - S.F. Austin High School III
  • 7th Place - Kountze 4-H
  • 8th Place (tie) - Alief/Elsik
  • 8th Place (tie) - S.F. Austin High School II
  • 10th Place (tie) - James Earl Rudder High School
  • 10th Place (tie) - Missouri City 4-H

2014 Adult Results

Photography

  • 1st Place - Cathy Bottoms
  • 2nd Place - Brittany Zahratka
  • 3rd Place - Tabitha Williams

Rodeo Cup

  • 1st Place  – Gena Bautista
  • 2nd Place – Alan Masters
  • 3rd Place – Lydia Villamizar